Az idő nagymestere. A történelem legjobb női sakkozójával, Polgár Judittal beszélgetett az Elle Magyarországtól Winkler Dóra az önbizalomról, a szenvedélyről, a pénzről és a táncról.
A legújabb ELLE Magyarország címlapján a legnagyobb örömünkre egyik Halhatatlan Tagunk mosolyog, Polgár Judit, a Szent István-renddel kitüntetett, Prima Primissima díjas, 8x-os sakkolimpikon, 7x-es Sakk Oscar-díjas, MINDEN IDŐK LEGJOBB női sakkozója, nemzetközi nagymester, akit az évszázad sakkozónőjének választották.
Polgár Judit saját hivatalos Facebook oldalán így írt a címlappal kapcsolatosan:
“Felébredsz, és az ELLE Magyarország címlapján látod magad. Szeretem ezt a fotót – szerettem az interjút is.”
– és persze mi is szerettük!
A cikkből többek között megtudhatjuk, hogy Polgár Judit milyen fontosnak tartja, a “fókuszáltságot” valamint azt, hogy “mennyire tudatosan töltjük el az időt”, hogy tudatosan kezeljük-e. Hiszi, hogy az adott időt tervezetten és fókuszálva töltjük el, fantasztikus eredményeket lehet elérni. E két fontos momentum mindig meghatározta az életét.
Édesapja tervezte el és jelölte ki a célokat, Judit pedig arra fókuszálva haladt előre. 9 évesen már nemzetközi versenyt nyert, 12 évesen már ott volt a világranglista első helyén a nők között, 15 évesen pedig már nagymester lett.
“Az időnek, az időzítésnek a játékban is kulcsszerepe van.”
– mondta Polgár, hiszen a sakkban vannak rövid meccsek, de akár 5-6 órás hosszú játszmák is. Az élsportnak is az az egyik fő jellemzője, hogy minden fókusz egyetlen dolgon van, minden odaterelődik, és az eredményességet szolgálja. Ezzel szemben jelen életében Polgár Judit saját bevallása szerint, pont az ellenkezőjét csinálja, hiszen most nagyon sok dolgoz csinál egyszerre: könyvet ír, könyvet menedzsel, interjút ad, fesztivált, programokat és oktatási konferenciákat szervez.
Polgár Judit és a gyerekek
“Szerintem, ami igazán működik, az a szeretet, a türelem, és a valódi rájuk figyelés. Ezek a legfontosabbak.”
“A jól működő gyerek kérdez… ennek a lendületét pont az iskola szokta letörni, sajnos.”
Judit éppen ezért alakította ki úgy a Sakkpalota című sakkos fejlesztőkönyvét, hogy legyen bennük tér, tágas kertek, hogy fennmaradjon az érdeklődésük a gyerekeknek, hogy tudjanak folyton tovább kérdezni. A Sakkpalotában a hat figurát úgy bontották le, mint hat szuper erőt, amivel kreativitást, empatikus készséget, irányító képességet, önkontrollt lehet gyakorolni, és ezeket mind nagyon sokféleképpen lehet használni. A sakk sok mindenre megtanít, döntést kell hoznod, türelemre int, hiszen ki kell várni, amíg a másik fél lép, ki kell várni a másik reakcióját, és projektekben való, valamint előre gondolkodást is tanít….
A teljes interjút igazán nagy élmény elolvasni, így ehhez kérjük, szerezze be az új ELLE-t, és olvassa el a cikket!