1991-2021. A mi életünkben két prózai évszám, ami 30 év elteltét jelenti. De igazából a tartalom teszi gazdaggá ezt a három évtizedet.
2021-ben ünnepelte ugyanis fennállása 30. évfordulóját a Halhatatlan Magyar Sportolók Egyesülete.
30 év egy szervezet létezésében komoly időtáv, ugyanakkor történelmi léptékben csupán egy pillanat. De… milyen pillanat volt ez a 30 év?
Lehetne akár nagyívű jelzőket is használni, mint „történelmi” vagy „magasztos” de ezek a jelzők legkevésbé sem jellemzik azokat a sportnagyságokat akik a Halhatatlan Magyar Sportolók Egyesületének volt vagy jelenlegi tagjai. De… kezdjük az elején.
Az ELSŐ TÍZ ÉV
Az ötlet az volt, hogy több nemzetközi sportszövetség mintájára létrehozni, egy olyan Egyesületet amely a legek klubja. Az Év Sportolóját minden éveben megválasztják a sportújságírók. De kik lehetnek minden idők legjobb magyar sportolói? Igen … az ötlet jó, de vajon ki döntheti el, hogy ki kerülhet minden idők legjobb magyar sportolói közé? Hiszen a magyar sport története rendkívül gazdag olyan sportolókban, akik érdemesek erre a megtisztelő címre.
Az Egyesület létrejöttében nagy szerepe volt többek között az Országos Testnevelési és Sporthivatal elnökének Gallov Rezső államtitkárnak, Boskovics Jenő sportújságírónak, és MUOSZ Sportújságíró tagozatának egyaránt. Az ötlet az volt, hogy több nemzetközi sportszövetség mintájára létrehozni, egy olyan Egyesületet amely a legek klubja. Az Év Sportolóját minden éveben megválasztják a sportújságírók. De kik lehetnek minden idők legjobb magyar sportolói? Igen … az ötlet jó, de vajon ki döntheti el, hogy ki kerülhet minden idők legjobb magyar sportolói közé? Hiszen a magyar sport története rendkívül gazdag olyan sportolókban, akik érdemesek erre a megtisztelő címre.
Boskovics Jenő sportújságíró indított el egy közvéleménykutatást, és kérte ki a sportszerető magyar emberek véleményét.
Az eredmény meglepő volt. Közel 126.000 szavazat érkezett, és összesen 228 sportolót jelöltek a legnagyobbak közé. Mindezt úgy tették a sportszeretők tízezrei, hogy még nem volt internet és még a közösségi média platformok sem működtek!
A Népsport 1991 február 2-i számában számolt be az előző nap estéjén lezajlott „Év Sportolója” díjátadó gáláról. Itt jelentették be Minden Idők Legjobb Magyar Sportolói Egyesületének megaalakulását és a tették közé a közvéleménykutatás eredményét: Ez alapján akkor 15 sportnagyság került be a legek közé.
Az Egyesület alapító tagja lett: Balczó András öttusázó; Darnyi Tamás úszó; Egerszegi Krisztina úszó; Földi Imre súlyemelő; Gyarmati Dezső vízilabdázó; Kárpáti Rudolf kardvívó; Kovács Pál kardvívó; Magyar Zoltán tornász; Papp László ökölvívó; Puskás Ferenc labdarúgó; Wichmann Tamás kenus. Posztumusz tagságot kapott Bozsik József labdarúgó, Elek Ilona tőrvívó, Gerevich Aladár kardvívó és Kozma István birkózó.
Micsoda névsor! Micsoda eredmények vannak e nevek mögött! Egyetlen, de rendkívül sokat mondó statisztikai adat: … Ők 15-en pályafutásuk alatt világversenyeken (olimpia, világ és Európa-bajnokság) összesen 154 aranyérmet nyertek. Az Ő tiszteletükre 154 alaklommal húzták fel az árbóc lemagasabb fokára amagyar zászlót! – az Ő tiszteletükre 154 alaklommal játszották el a magyar Himnuszt!
Nem csak a magyar, de az egyetemes sport legnagyobbjai lettek az Egyesület alapító tagjai.
Az újonnan megalakult Egyesület első elnökének a tagság dr. Kárpáti Rudolfot választotta meg.
Évekkel később a legendás újságíró, és TV-s személyiség Vitray Tamás ötletére/javaslatára az Egyesület nevet változtatott. Az új név Halhatatlan Magyar Sportolók Egyesülete lett.
Az Egyesület Alapszabálya 21 főben határozta meg a tagság létszámát. Az Alapszabály azt is rögzítette, hogy amikor egy tag elhagyja a földi létet, és a szó valódi értelmében is halhatatlanná lesz, helyére a Közgyűlés -a tagok összessége – választhat új tagot.
Ebben az időszakban lett az Egyesület tagja Albert Flórián labdarúgó, Csák Ibolya atléta, dr Hegedűs Csaba birkózó, Hidegkúti Nándor labdarúgó, dr Kárpáti György vízilabdázó, Keleti Ágnes tornász, Sidó Ferenc asztaliteniszező, Székely Éva úszó, Zsivótzky Gyula atléta. Posztumusz tagságot kapott az újkori olimpiák történetének első magyar bajnoka dr. Hajós Alfréd.
Az Egyesület elnöki tisztét Gyarmati Dezső töltötte be.
Az első tíz év történetéhez tartozik, és egyben fontos mérföldkövet jelentett, hogy az Egyesület támogatók segítségével kiadta az „Értük szólt a Himnusz” című reprezentatív könyv első kiadását. Ez a könyv a sportnagyságainkat mutatja be. Minden taggal egy-egy neves újságíró készített interjút. A könyv különlegessége, hogy kereskedelmi forgalomba nem került és minden példány számozott kiadás.
A MÁSODIK TÍZ ÉV
„Az élet nagy rendező” – szól a mondás. Sajnos a halhatatlan magyar sportolók közössége is nagy veszteségeket élt meg.
Ebből adódóan az Egyesület tagsága is gyakran változott, olyan nagyságok kerültek a halhatatlanok közé, mint dr. Faragó Tamás vízilabdázó, dr Fenyvesi Csaba párbajtőrvívó, Grosics Gyula labdarúgó, Kulcsár Győző párbajtőrvívó, Polyák Imre birkózó, Sándor Károly labdarúgó, Vaskuti István kenus.
Magyarország Kormánya támogatásával videó filmsorozat készült minden halhatatlan magyar sportolóról. Ezek a filmek különleges módon mutatja be sportnagyságainkat. A film különlegességét az adja, hogy a szereplőkkel a beszélgetést egy-egy olyan híresség folytatta le, aki közel áll a halhatatlanhoz, jól ismeri, tiszteli és kedveli őt. Közreműködésükkel neves színészek, közéleti személyiségek, újságírók tették még érdekesebbé ezeket a portrékat.
Éveken keresztül az Egyesület tevékenységét az útkeresés jellemezte. A Halhatatlan Magyar Sportolók Egyesülete kereste azt a helyét, a célt és a feladatot, amelyet az olimpiai családban, a magyar sportban elfoglalhat és elláthat. Ebben az időszakban már több hasonló – civil kezdeményezésre létrejött – szervezet létezett. Az Állam létrehozta a „Nemzet Sportolója” elismerést. A Magyar Olimpiai Bizottságon belül pedig aktívan működött az „Olimpiai Bajnokok Klubja”. Ezek a szervezetek szintén a legnagyobb magyar sportolókat tudhatta tagjai sorában, és természetes módon sok személyi átfedés is volt az egyes szervezetek tagsága között. A legnagyobb bizonytalanságot a pontos ismeret hiánya jelentette a sportszerető emberek között, hiszen nem mindenki tudta világosan követni a szervezetek közötti különbözőségeket.
Ebben az időszakban szervezték meg a határon túli magyarsággal történő kapcsolatfelvételt. Halhatatlanjaink találkozókon vettek rész a délvidéken és Erdélyben is.
A HARMADIK TÍZ ÉV
Az Egyesület fejlődésének legdinamikusabb szakasza kezdődött meg.
Magyarország Kormánya támogatásával az Egyesület és ezen keresztül tagjai rátaláltak igazi „küldetésükre”.
Életútjuk bemutatásán keresztül, példát állítva a fiatalok elé, olyan értékeket megjeleníteni és közvetíteni, amelyek azzá tette őket, akikké lettek. SPORTNAGYSÁGOK – PÉLDAKÉPEK -EMBEREK…csupa nagybetűvel.
A Halhatatlanok hitelesen tudnak képviselni olyan értékeket, mint a hazaszeretet, a céltudatosság, a szorgalom, a kitartás, a fegyelem, a küzdeni tudás, a tanulás iránti elkötelezettség, a fair play szelleme, vagy az olimpiai eszme ápolása.
Az Egyesület tagjai évente több tíz olyan találkozón vettek és vesznek részt, ahol a legkülönbözőbb közösségek tagjai előtt mutatják be életüket, pályafutásukat, osztják meg gondolataikat. Moderátor vezette beszélgetés keretében beszélgetnek magukról, a kezdetekről, a küzdelmeikről, sikereikről, vagy az életük nehéz pillanatairól. Nem élménybeszámolóról van szó, hanem egy tanulságos, gondolatiságában gazdag, mégis szórakoztató, élményt adó programot kínálunk.
Ma már büszkeséggel számolhatunk be arról, hogy 7 év alatt több száz ilyen találkozón vettek részt a halhatatlanok, és több tízezer emberrel találkoztak. A leggyakrabban oktatási intézmények, nyugdíjas klubok, egyesületek, kollégiumok rendezvényeire kapnak meghívást az Egyesület tagjai, de rendszeresen adnak elő nyári táborokban, katonai egységek állománya előtt. Szerveztünk már találkozó hajléktalanokkal és elitéltekkel is. A találkozókra történő meghívások jelentős része vidékről érkezik. Sportnagyságaink olyan kis településekre is eljutottak, ahol a fiatalok, az emberek számára különleges alkalmat jelentett találkozni a sport világ hírességeivel. Bárhova is mennek halhatatlanjaink eseményt jelent a közösség számára a megjelenésük. Érdeklődő, kedves, ragyogó arcok, áradó szeretet és megbecsülés fogadja sportnagyságainkat szerte az országban, vagy a határon túli közösségekben.
Küldetés ez a szó valódi értelmében.
Az élet rendje szerint sokakat elvesztettünk nagyjaink közül. Az új tagok megválasztása mindig rendkívül szubjektív és egyben egy nagy dilemma is. Hiszen mérhetetlenül gazdag és eredményes a magyar sport történelme. Megannyi kiválóság kiérdemelte, hogy a halhatatlan magyar sportolók közé tartozhasson. De a tagok száma véges.
Az Egyesület tagsága bölcsen döntött, amikor nyitott a tradicionálisan eredményes sportágak mellett, a kiemelkedő egyéni teljesítmények, a sportemberi nagyság elismerése irányába. Nyitott, a mai kor kiemelkedő sportolói irányába. Olyan új tagokkal gazdagodott a halhatatlan magyar sportolók köre, mint a sakkozó Polgár Judit, a vízilabdázó Kásás Tamás, a kajakozó Kovács Kati és Kőbán Rita, az asztaliteniszező Jónyer István, az óceáni szóló vitorlázó Fa Nándor, vagy a vívó Schmitt Pál. A legnépszerűbb magyar sportágat, a labdarúgást Dunai Antal képviseli.
A 2020-as év a világot sújtó járvány, és a járvány megszüntetését elősegítő korlátozó intézkedések jegyében zajlott.
A Halhatatlan Magyar Sportolók Egyesülete új kihívásokkal nézett szembe. A személyes találkozásokra nem volt lehetőség, az oktatás online formában zajlott. Újítottunk és találkozásinkat áthelyeztük az online térbe. A Testnevelési Egyetemmel együttműködve profi Tv stúdióból közvetítettük élőben a halhatatlanokkal való találkozásokat. Az EMMI Sport Államtitkársága támogatásával kialakítottuk a technikai feltételeit a saját közvetítéseink lehetőségének is.
Három hónap alatt elvesztettük Székely Évát, Wichmann Tamást és az Egyesület elnökét dr Kárpáti Györgyöt.
A tagok az Egyesület új elnökének Nagy Tímeát választották meg.
Elkészítettük a „Megújulás Programját”. A Program ötletei és tartalma okán segítőkész támogatókra talált.
Fő cél a hagyományos „küldetés” folytatása mellett, az Egyesület ismertségének és elismertségének növelése. Eljutni a mai fiatalokhoz, megszólítani őket, olyan utakon és formákban, amely érdeklődésre tarthat számot a körükben.
Teljesen új design, megújuló honlap, állandó jelenlét és aktivitás a közösségi média felületein, érdekes és változatos tartalmak megjelenítése.
És egy teljesen új ötlet… létrehozni a Halhatatlan Magyar Sportolókat bemutató 3D digitális múzeumot. Állandó kiállítás a virtuális térben, egy virtuális épületben a Halhatatlanokról. Tárgyak, fotók, videó bejátszások, relikviák bemutatása, tárlat vezetés mindazoknak, akik ellátogatnak a Halhatatlan Magyar Sportolók világába.
Ezek csupán egy gazdag és eseménydús 30 év villanásai.
A ma élő 21 tag mellett az eltelt 30 év alatt elveszítettünk 25 olyan kivételes embert, barátunkat, akikre méltán lehetünk büszkék, és tisztelettel emlékezhetünk meg Róluk. Büszkék lehetünk arra, hogy Velük egy társaságba tartozunk.
A történelem egészében 30 év csupán egy szemvillanás.
A Halhatatlan Magyar Sportolók Egyesülete létezik, aktívan működik, büszke tagja a magyar olimpiai családnak, ápolja a magyar sport értékeit és hagyományait. Tagjai nemes küldetést teljesítenek, mert nem csak aktív pályafutásuk során elért fantasztikus eredményeikkel kápráztatták el a sport világát, de életútjukkal, emberi nagyságukkal is példát mutatnak.
Őszintén hisszük, hogy a Halhatatlan Magyar Sportolók hozzájárultak és ma is hozzájárulnak ahhoz, hogy közösen jobbá tegyük a világot…
A NEGYEDIK TÍZ ÉV
Az Egyesület történetének negyedik évtizede mozgalmasan kezdődött. Még mindennapjainkban jelen volt a világjárvány, és határainktól nem messze esztelen háború kezdődött.
Folytattuk a Megújulás Programját.
Befejeződött az Egyesület megjelenési formáinak teljes körű megújulása. Az új arculati elemek az évtized kezdetére, minden megjelenési elemre egységesen és koherens módon bemutatásra és alkalmazásra kerültek.
Mára az Egyesület meghatározó tényezővé vált a közösségi média felületeken, amit az is bizonyít, hogy 2024-re elértük a 18.000 fős követő számot a HMSE Facebook oldalán.
Folytatódik az Egyesület küldetése, a szakmai program ismét elnyerte a magyar Kormány támogatását és így folytathatóvá lett a fellépések szervezése. Reményeink szerint a személyes részvétel mellett szervezett közönség találkozók újabb sportkedvelő fiatalok ezreihez juttatja el a Sportnagyságaink által képviselt üzeneteket, mutatja be a sport értékeit.
A legjelentősebb feladatot, és egyben kihívást a 3D Digitális Múzeum Projekt jelenti. Olyan úttörő kezdeményezés ez, ami Magyarországon, a magyar sport történetében először vállalkozik arra, hogy a mai kor szellemében és eszközeinek alkalmazásával, elsősorban a mai fiatalok és a sportszerető közönség érdeklődését felkeltve, egy digitális múzeum falai között mutassa be a „sportlegendák életútját”.
2022. márciusában megnyílt, illetve bemutatásra került a Halhatatlan Magyar Sportolók Egyesülete Digitális 3D Múzeumának első része. Ennek keretében látható volt már a Múzeum épület együttese, az épületeket körülvevő park, az élő Legendákat bemutató épület előcsarnoka és az első kiállítási szint. Itt találkozhatnak az érdeklődők többek között Polgár Judit nemzetközi sakk nagymester életútját bemutató digitális kiállítással.
A Digitális 3D Múzeum látványban, tartalomban, technikai megoldásokban és látogató centrikusságában egyedülálló élményt kínál, így mindenképpen megéri ellátogatni a Múzeumba és szintenként megnézni.
Terveink szerint 2023 végére teljesen elkészül az „Élő Legendák Tornya”, szintenként, valamennyi Halhatatlan Magyar Sportoló digitális kiállításával, melyet 2024 elején szeretnénk bemutatni a nagyközönségnek és a médiának. Valami nagy dolog van készülőben….