99 éve született GROSICS GYULA (Dorog, 1926. február 4. – Budapest, 2014. június 13.) a legendás Aranycsapat kapusa, a Nemzet Sportolója címmel kitüntetett, Prima Primissima-díjas, magyar labdarúgó. Az 1952-es helsinki olimpián aranyérmet nyert, Európa Kupa-győztes (1953) lett, az 1954-es világbajnokságon pedig ezüstérmet nyert a magyar válogatottal. Részese volt az évszázad mérkőzésének nevezett 6:3-as londoni diadalnak. 1998-ban az évszázad legjobb magyar kapusának választották, 1999-ben bekerült a világ valaha élt tíz legjobb kapusa közé. Tatabányán stadion, Újbudán általános iskola, Gyulán labdarúgó-akadémia viseli a nevét.

Grosics Gyula szegény, dorogi bányászcsaládból származott, szülei a kiemelkedés reményében papnak vagy hegedűművésznek szánták, ennek megfelelően hétköznap esténként hegedűórákat vett, míg vasárnaponként ministrálni járt. Tizennégy éves korában a kerékpárjára támaszkodva nézte, ahogy az NB II-ben szereplő Dorogi AC játékosai éppen komáromi mérkőzésükre készülődtek, ám az indulás előtt kiderült, hogy mind Papp kapus, mind a tartalékja hiányzik. A legenda szerint ekkor hangzott el Pfluger Dezső középcsatár szájából a „ha Papp nincs, jó a ministráns is…” mondat, amely Grosics Gyula sportpályafutásának kezdetét jelentette.

Grosics Gyula játékával megreformálta a kor labdarúgását, tiszta szívével, hazája iránt érzett hűségével pedig nemcsak minden sportolónak, hanem minden magyar embernek példaként szolgálhat.

„A sikereket nem egyedül éltük meg, hanem 15 millió magyarral együtt”.

A sportsajtóban elterjedt beceneve a „Fekete Párduc” volt, hiszen Ő volt az első kapus, aki fekete mezt vett fel a pályán. De nemcsak abban volt úttörő, hogy fekete mezt húzott, hanem abban is, ahogyan kapusként irányította a védelmet, szinte az egész csapatot, ahogyan együtt élt a játékkal, olykor a kapuját messze elhagyva. Szinte negyedik hátvédként szerelt és indította a csapattársakat.

„Azt szoktam mondani, a kapus nem futballista, az kapus. Aki rúgja a gólt, népszerű, aki kapja, nem”

– idézzük Gyula bácsit.

Örökkön örökké Halhatatlan…

Forrás: grosicsakademia.hu, wikipedia, dlsz.hu, Grosics Gyula hivatalos facebook oldala, Grosics kapusiskola, 📷 nemzetisport.hu